ckp.lv

Poļu-baltkrievu tikšanās.


Š.g. 23. novembrī Poļu nama auditorijā notika poļu-baltkrievu tikšanās, saistīta ar daugavpilieša, Poļu un Baltkrievu skolas skolotāja, baltkrievu teātra dibinātāja Konstantīna Aleksandroviča 125. dzimšanas dienas gadu. Līdz 1940.g. baltkrievu kopienas dzīve bija ļoti atšķirīga nekā mēs to redzam šodien. Politiskais un garīgais klimats Pirmajā Latvijas Republikā sekmēja baltkrievu minoritātes pašapziņu. 20. gadu sākumā baltkrievu minoritāti atbalstīja valdība, jo tika pieņemts tiesību akts par mazakumtautību attīstību. Tolaik galvenā loma baltkrievu sabiedrībā bija kultūras-izglītības biedrībai “Бацькаўшчына”. 1921.g. aprīlī Daugavpilī dibināja biedrības nodaļu. Biedrības “Бацькаўшчына” mērķis bija izplatīt tautas idejas sabiedrībā caur baltkrievu skolu un baltkrievu kultūras iestāžu dibināšanu. Baltkrieviem izglītības iegūšanas iespēja dzimtajā valodā bija ļoti svarīga. 20. gados un 30. gadu sākumā pastāvēja vesels baltkrievu organizāciju tīkls. Starp daudzām mākslas formām nozīmīga vieta bija teatrālajai darbībai dzimtajā valodā. 1931.g. “Бацькаўшчына” biedrības nodaļā Daugavpilī režisora Konstantīna Aleksandroviča vadībā, tika dibināts amatierteātris. Vēsturisku materiālu par šo neparastu cilvēku tikšanās dalībniekiem pastāstīja Aleksandroviča kunga mazmeita – Irēna Kunicka, kura saglabāja ģimenes arhīvu un atdeva to baltkrievu biedrībai “Uzdim” Daugavpilī. Tika atdotas fotogrāfijas no 20. un 30. gadiem, dokumenti, teātra un citu kultūras pasākumu plakāti. Tiem materiāliem ir neticami vēsturiskā vērtība. Baltkrievijas Republikas Ģenerālkonsulāts Daugavpilī pasniedza Irēnas Kunickas kundzei pateicību par materiālu saglabāšanu un atdošanu. Irēnas kundze turpina savu vecvecāku tradīcijas – arī māca.
2014. g. Latvijas Baltkrievu Savienība veica zinātnisku darbu konkursu “Baltkrievi Latvijā. Pagātne un tagadne.” Biedrības “Uzdim” jaunatnes grupas loceklis Vadims Siņakovs iedvesmots ar materiāliem no vēsturnieka Nikolaja Pavloviča arhīva, uzrakstīja darbu “Konstantīns Aleksandrovičš – skolotājs un teātra aktīvists”.
Tikšanās poļu namā notika siltā ģimenes atmosfērā. Poļu nama galerijā nedēļas laikā var apskatīt vēsturisku izstādi, kura nes informāciju par Konstantīna Aleksandroviča dzīvi un darbību.


 

Pasākumu kalendārs

< novembris 2016 >
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Fotogalerija


partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs